Saugių, patogių, šiuolaikiškų dienos chirurgijos paslaugų Lietuvoje teikiama vis dar per mažai – operacijos, po kurių pacientai tą pačią dieną gali vykti namo, sudaro vos 24 proc. visų šalyje atliekamų nesudėtingų operacijų. Tuo tarpu Europos šalyse dienos chirurgija sudaro apie 70–80 proc. visų operacijų. Plėtoti šias paslaugas, kad jomis galėtų pasinaudoti daugiau pacientų, leis atnaujintas dienos chirurgijos reglamentavimas.
Pasak sveikatos apsaugos viceministrės Danguolės Jankauskienės, kad patogiomis ir saugiomis dienos chirurgijos paslaugomis galėtų naudotis daugiau pacientų, Sveikatos apsaugos ministerija atnaujino dienos chirurgijos paslaugų teikimo reikalavimus, praplėtė dienos sąlygomis suteikiamų chirurgijos paslaugų sąrašą ir indikacijas.
„Teisiškai įgaliname daug procesų, kad daugiau negalavimų būtų galima pagydyti per dieną. Tokiu būdu galime sumažinti ir eiles pas gydytojus specialistus, ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo išlaidas perteklinėms ir pacientams nebūtinoms paslaugoms“, – teigia viceministrė.
Dienos chirurgija yra nedidelės apimties, iš anksto suplanuotos ir naudojant šiuolaikines technologijas atliekamos sveikatos priežiūros paslaugos, pavyzdžiui, išvaržų šalinimas, akių (kataraktos, užkritusių vokų ir pan.) operacijos, nejautroje teikiamos endoskopinės procedūros, limfmazgio biopsija ir kitos intervencijos. Po jų, gydytojui nusprendus, kad saugu, pacientas tą pačią dieną gali vykti namo.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno ligoninės vadovas intervencinei medicinai prof. Donatas Venskutonis patvirtina, kad paciento būklė įvertinama po kiekvienos operacijos ir tik tada sprendžiama, ar jį saugu išleisti į namus. Išleidus į namus, toliau pacientą prižiūri ir jo sveikata rūpinasi šeimos gydytojo komanda.
„Dienos chirurgija yra pažangus būdas, kuris mūsų įstaigoje sėkmingai taikomas jau gana seniai. Anksčiau ilgo gulėjimo stacionare reikalavusios operacijos, dabar modernios aparatūros ir kvalifikuotų specialistų d tapo daug paprastesnės pacientui, nes atliekamos mažai žalojančios intervencijos. Jis gana greitai grįžta į įprastą gyvenimo ritmą. Iš savo praktikos galiu pasakyti, kad dauguma tuo yra labai patenkinti“, – pabrėžia prof. D. Venskutonis.
Jo teigimu, dažnas dienos chirurgijos pacientas prašosi išleidžiamas namo netgi anksčiau nei priklauso pabūti ligoninėje po operacijos. „Mes, žinoma, sprendžiame pagal objektyvią paciento būklę, bet tai rodo, kad daugelis žmonių tokia chirurgijos metodika tik džiaugiasi“, – pastebi jis. Juolab, kad taikant dienos chirurgijos metodą pacientai komplikacijas patiria 3 kartus rečiau nei gaunant tokias paslaugas stacionare – sveikdami namuose jie turi mažiau kontaktų su kitais pacientais ir išvengia galimų infekcijų.
Nors dienos chirurgija yra efektyvus ir šiuolaikiškas būdas spręsti sveikatos problemas, iš dalies jos plėtrą apsunkina žmonių nuostata, kad kokybiškai operuoja tik didmiesčių ligoninėse. Joniškio ligoninės direktorius Martynas Gedminas sutinka, kad toks požiūris vis dar gajus, tačiau kokybiškas ir atsakingas ligoninės medikų darbas tokias žmonių baimes įveikia.
„Mes pamatėme, kad mažoje gydymo įstaigoje šias paslaugas galime teikti lygiai taip pat gerai kaip ir dideliame centre, o gal ir geriau. Kuomet nėra chirurgijos stacionaro, kur ilgai gydomi pacientai su plataus profilio susirgimais, sumažėja infekcinių ligų sukėlėjų ligoninės patalpose, o kolektyvas labai gerai įvaldo dažnai atliekamas dienos chirurgijos procedūras. Žmonės, kurie pas mus operuojasi, greitai šia žinia pasidalija savo bendruomenėse. Dienos chirurgija – saugu ir kur kas patogiau, nei važiuoti toli nuo namų. Kasdien dienos chirurgijos centre atliekame nuo 6 iki 12 operacijų“, – sako M. Gedminas ir priduria, – iki 80 proc. chirurginių procedūrų galima atlikti dienos chirurgijos sąlygomis, tą sako Pasaulio sveikatos organizacija. Lietuvos žmonių ląstelės ir kūnai nėra kitokie, tiesiog turime pakeisti savo požiūrį į ambulatorines ir dienos medicinos paslaugas.“
Dienos chirurgija atveria daugiau galimybių ir medikams. Jie galės rinktis gyventi ir dirbti mažesniuose miestuose, nesibaimindami mažų pacientų srautų. Mat dienos chirurgijoje paslaugų atliekama kur kas daugiau negu stacionare, todėl tikimasi, kad greitu laiku nesudėtingų operacijų laukiantys pacientai, užuot plūdę į didmiesčių ligonines, grįš šių paslaugų į regionų ligonines. Tai leis geriau paskirstyti pacientų srautus ir sumažins eiles.
Planuojama, kad ateityje dienos chirurgija bus dar patogesnė – organizuojama pavėžėjimo paslauga tiems žmonėms, kurie dėl savo sveikatos būklės ar socialinių-ekonominių priežasčių neturės galimybių atvykti į gydymo įstaigą ar grįžti iš jos patys. Apie tai plačiau galite skaityti čia.
SAM nuotrauka